מנכ"ל ריאון הנכנס בשיחה על האתגרים והעתיד הטמון לתעשיית הפלסטיק ולריאון בתוכה

ממנהל ייצור, למנהל תפעול ולמנכ"לות. מעל לעשור וחצי שאופיר רם מכהן בתפקידים משמעותיים בריאון המספקים לו נקודת מבט יוצאת דופן על החברה והתעשייה בכללותה
אוגוסט 13, 2023

קצת מוזר להכיר לרובכם את המנכ"ל החדש שלנו, פשוט כי אינו חדש. העשייה המבורכת של אופיר רם בריאון התחילה לפני יותר מ-17 שנים. הוא סוחב על גבו שק גדול של ניסיון בתעשייה ובריאון בפרט בתפקידים מגוונים כמו מנהל אולם ההזרקה, מנהל ייצור ומנהל תפעול – תפקיד אותו ביצע בהצלחה בעשור האחרון. אולם בכל זאת, לרגל המינוי החדש, שוחחנו איתו על האתגרים וההזדמנויות שהוא צופה לתעשיית הפלסטיק ולריאון בשנים הקרובות.

לא מוזר להחליף כובעים? ממנהל תפעול וייצור שמחובר עם הרגליים למכונות ולעובדים למנכ"ל האמון על כל צוות ההנהלה?

"האפשרות שאכנס לנעלים של המנכ"לות הייתה מונחת על השולחן מזה זמן", מספר אופיר. "לכן דודו, המנכ"ל היוצא, יחד עם יושבי הראש של החברה, ערבו אותי באלמנטים מסחריים ובפיתוח העסקי של ריאון. נחשפתי לתחומי עשייה רבים וקיבלתי תמיכה והכשרה משמעותית ומעמיקה.

יחד עם זאת, כשמגיע השינוי הרשמי מרגישים את כובד האחריות. המרחק בין המשרד הישן לחדש שלי הוא רק 10 מטרים אבל המשמעות גדולה. אני זוכה לתמיכה של אנשי ההנהלה והמעבר מקולגה למנהל עוברת בצורה טובה ופרודוקטיבית. אני עדיין מחובר לייצור בקשר חזק, מסייר באולמות ושומר על יחס אישי לעובדים כמו בעבר".

מנכ"לים באים לרוב מעולמות השיווק והכספים. כניסה לתפקיד המנכ"לות מרקע תפעולי יותר נדירה.

"הארגון שלנו מוטה תפעול, ובסופו של דבר קבלנות משנה נמדדת ביעילות, באיכות ובשירות שהיא מספקת. כאן הרקע התפעולי החזק שאני מביא לתפקיד מהווה יתרון. ההכרות החזקה עם השטח חשובה ועוזרת להבין וליזום שינויים שישפרו את השירות שאנחנו מספקים ללקוח". את השרביט של ניהול התפעול משאיר אופיר אחריו לנדב זמיר. "גם נדב, הנכנס לנעלי, גדל בריאון כמוני. אני סומך עליו בצורה מלאה ומברך על הרוח הרעננה שהוא יביא איתו לתפקיד החדש".

אלו אתגרים עומדים בפני התעשייה, וריאון בתוכה, בתקופה הקרובה?

"חוסר היציבות הכלכלית בעולם משפיע על השוק המקומי ועל הלקוחות שלנו. צריך לדעת לעבור את התקופה הזו מבלי לאבד את הליבה המקצועית, הניהולית והמנהיגותית של הארגון. בזמנים כאלו אנחנו מגלים גמישות רבה יותר ללקוחות ועושים הכל כדי להוות אי של יציבות במציאות מאתגרת. חשוב לנו גם לשמר עובדי הייצור האיכותיים שלנו, שבלעדיהם לא ניתן לעשות שום דבר".

בטווח הרחוק יותר מציין אופיר אתגר נוסף שאימוץ אוטומציה יסייע בפתירתו: "ההצלחה טמונה בעבודה משותפת של מפתחי המוצרים והיצרנים בקידום תהליכים שלא תלויי אדם. למי שנולד עם האייפון ביד, קשה לעמוד ליד המכונה. אנחנו רוצים לספק לו סביבת עבודה מאתגרת ומעניינת על ידי הכנסת תהליכי אוטומציה שהעובדים יוכלו לתכנת ולהקים. המחשבה לנדוד לייצור במקומות זולים יותר אינה נכונה. השינוי יגיע לכולם וככול שנקדים להתמודד עם האתגר, כך ייטב".

ומה בעתיד?

"מקצועיות ואיכות נמצאת בראש מעיינינו אבל היתרון האמיתי של ריאון טמון בהרכב האנושי שבה וברמת האמון והשקיפות מול הלקוחות. העבודה המשותפת של מנהל התבניות שלנו – רונן רווה, מנהל האוטומציה – איתי גובר, ומנהל ההנדסה – אהרון וויס מביאים ערך מוסף לתהליכים מורכבים עם פתרונות יצירתיים ואוטומציה. פרויקטים שכאלו יתפסו מקום גדול יותר בחברה, תוך הסכמים ארוכי טווח עם לקוחות אסטרטגיים בתחומי הליבה שלנו ובתחומים חדשים".

מנכ"ל ריאון הנכנס – אופיר רם.