משלבים אוטומציה בקווי הייצור

הכנסת אוטומציה לתהליכי ייצור עתירי עבודה ידנית הכרחית לשיפור הפיריון ולשימור התחרותיות של קבוצת ריאון. עם זאת תהליכים אלו מצריכים משאבים, ולחלק מהלקוחות קיים חשש להיכנס להשקעות כאלו. אנחנו כאן כדי לסייע ומציעים לחלוק את הסיכון עם הלקוח - כי מתהליך יעיל כולנו מרוויחים!
אפריל 5, 2022

במהלך השנים האחרונות עלתה המודעות למדד הפריון הנמוך המאפיין את המשק הישראלי וענף הפלסטיק שלנו בתוכו. בהשוואה למדינות מקבילות החברות בארגון OECD אנחנו מובילים, אבל מלמטה, כמעט בכל תחום. הדרך לשפר זאת היא על ידי מיכון מתקדם ואוטומציה שתגדיל את התפוקה לנפש. זה בדיוק מה שאנחנו עושים בריאון! אופיר רם – מנהל התפעול בחברה, ואיתי גובר – אחראי האוטומציה שלנו, מספרים על מספר פרויקטים שעברו תחת ידינו והביאו לתועלת משמעותית לנו בייצור וכמובן ללקוח.

שילוב אוטומציה בהזרקה: שילוב אינסרטים אוטומטי

המוצר: מכסה פלסטיק המשלב שלושה אינסרטים. בעבר, יוצר המכסה על ידי הכנסה ידנית של כל אינסרט לתבנית בעלת מובלעת אחת (Cavity). לשם כך היה צורך בעובד מלא, לשלוש משמרות, הצמוד למכונת ההזרקה לטובת הכנסת האינסרטים.

השינוי שבוצע: בעזרת שילוב רובוט שישה צירים שינינו את מערך הייצור כך שהכנסת האינסטרים תעשה בצורה מהירה ואוטומטית. בנוסף, עברנו לתבנית בעלת שתי מובלעות במקום מובלעת אחת.

היתרונות: חיסכון משמעותי בעלויות כוח אדם כאשר כעת יש צורך רק במילוי האינסרטים לרובוט אחת למספר שעות ולארוז את המוצרים בארגז. המעבר לתבנית בעלת שתי מובלעות שיפר את התפוקה וזמן המחזור התקצר מ-80 שניות למוצר אחד ל-50 שניות בלבד לשני מוצרים. מדובר בקיצור של יותר מפי שלוש בזמן המחזור!

אוטומציה בתהליכי משנה: סימון לייזר ובדיקות איכות אוטומטיות בעזרת מערכת VISION

המוצר: מגש מבחנות לבדיקות דם המיוצר עבור חברת Thermo Fisher Scientific האמריקאית. המוצר מורכב ומכיל הכנסת אינסרט שמבוצעת ידנית, שלב הרכבה, הדפסות טמפון וצריבת לייזר . צריבת הלייזר מכילה שני ראשי צריבה שצורבים מספר סידורי ייחודי לכל מוצר המאפשר עקיבות מלאה אחרי הייצור. המערך צורב בלייזר בר קוד, קוד דו ממדי וכיתוב קריא בשלוש פאות ובתחתית המוצר. בנוסף מתבצעת בדיקת איכות הצריבה ואי חזרת המספר הסידורי.

השינוי העתידי המתוכנן במערך: בטיפול הוליסטי יבנה בקרוב תא אוטומציה שלם לכל מהלך הייצור. שלבי הכנסת האינסרט בהזרקה, ושלב ההרכבה, יעבור גם אוטומציה. גם שלב דפוס הטמפון יעבור תהליך זהה. שלב הדפסת הלייזר יהיה השלב שיעבור את השדרוג המשמעותי ביותר עם הרחבת ראשי הלייזרים לארבעה במקום שניים ותוספת מערכת ראיה ממוחשבת (VISION) אוטומטית הבודקת את איכות הדפוס של כל חלק וחלק.

היתרונות: מהירות הייצור עתידה להכפיל עצמה פי חמש! יתרון משמעותי נוסף הוא שיפור האיכות המבטיח כי כל חלק יבדק ויאושר לפני שליחתו ללקוח.

"הזמנות גדולות במיוחד דורשות מחשבה והשקעה לטובת התייעלות הייצור. בפרויקט הזה לקחנו על עצמנו בריאון את כל ההשקעה בתא האוטומציה המורכב. עליית הדרישה מהלקוח עודדה אותנו להתקדמות הזו והפכה אותה לכדאית", מספר איתי.

תמונה 1: צריבת לייזר של ברקוד ייחודי. בהמשך מתקיימת בדיקת איכות להדפסה ואי חזרת המספר הסידורי.

אוטומציה בעיבוד משלים: עיבוד שבבי של חלקים מוזרקים

המוצר: חלק העובר אצלנו את תהליך ההזרקה. כתהליך משלים, עובר החלק עיבוד שבבי. העיבוד התבצע בצורה ידנית אחד אחד, כאשר בכל פעם הוכנס חלק אחד למקדחה ידנית לעיבוד צד אחד ולאחר מכן לעיבוד צד השני.

השינוי שבוצע: מחסנית ייעודית תוכננה כך שניתן למקם בה בכל פעם בין 4-6 חלקים ולהכניסה למכונת העיבוד השבבי. הטעינה והפריקה של מגש חדש מתבצעת בזמן שהמגש הקודם נמצא עדיין בעבודה בתוך מכונת ה-CNC.

היתרונות: יעילות הייצור השתפרה מאוד. מכונת ה-CNC עובדת מעכשיו בתפוקה הכמעט מרבית האפשרית.

"לטובת הפרויקט רכשנו בריאון מכונות CNC סטנדרטיות ובנינו מתקני הזנה מיוחדים בריאון שמתאימים למכונות ה-CNC ומתקשרות איתו. אנחנו לא חוששים מהשקעה ושמחים לייעל את מערך הייצור. חלק מהרעיונות מגיעים מלמטה, מהעובדים שלנו ברצפת הייצור, ומאפשרים סביבת עבודה מעניינת יותר לעובד, ואיכותית יותר ללקוח", מספר אופיר.

לא חוששים מהשקעות

אנחנו שואפים לשלב אוטומציה בכל מקום שמאפשר זאת. התהליך מתקבל בשמחה על ידי העובדים, הוא מקל על עבודתם ומאפשר להם להתמקד במשימות מורכבות יותר. אנחנו לא חוששים מהשקעות. לפעמים אנחנו חולקים את הסיכון שבהשקעה עם הלקוח ולפעמים אנחנו לוקחים אותו על עצמנו. כך או כך, גם ריאון וגם לקוחותיה מרוויחים.