פלסטוקיט, חברת הבת של ריאון בדרום, ממשיכה להתפתח

שמונה שנים אחרי הרכישה של פלסטוקיט נראה כי ההחלטה הייתה מועילה לשתי החברות. צבר מכונות ההזרקה בחברה כמעט והכפיל את עצמו והקבוצה כולה נהנית מגמישות ייצורית המאפשרת לווסת עומסי עבודה ולקיצור זמני אספקה
נובמבר 4, 2021

כבר שמונה שנים עברו מאז שרכשה ריאון את חברת הבת הדרומית שלה בבאר טוביה. פלסטוקיט, שהוקמה עוד בשנת 1978 מהווה כיום אתר ייצור שני לחברה. בפרספקטיבה של כמה שנים אחרי הרכישה והמיזוג ניתן להגיד כי התועלת של המהלך גדולה והדדית.

"עברנו תהליך מאוד משמעותי מאז הרכישה", אומר עומר קראוס, מנהל מפעל פלסטוקיט שליווה אותה לאורך תהליך המיזוג ועד היום. "הרכישה לא נבעה מקושי אלא דווקא מנקודת חוזק. פלסטוקיט הייתה חברה יציבה, בבעלות פרטית, עם קהל לקוחות נאמן ורחב והייתה ממוקמת בחזית קבלנות המשנה בישראל. הרכישה אפשרה לריאון להתפתח, להגדיל את סל המוצרים ולהרוויח מהגמישות שיש באחזקת שני אתרי ייצור. שרשרת הניהול נשמרה וכך גם צוות העובדים המיומן וזה אחד הנכסים המשמעותיים שלנו עד היום".

צומחים ביחד עם הלקוחות

עם הרכישה חל שינוי בקהל הלקוחות תוך מיקוד בלקוחות אסטרטגיים, להם ניתן ליווי ארוך טווח ופלסטוקיט התקדמה וצמחה יחד איתם. ביניהם נמנה את סודהסטרים, מייטרוניקס, ארן נחשון, SCR וכן שני לקוחות ענק מארה"ב בתחום הרפואי, Chembio ו-Thermo Fisher, שעבורם מייצרת פלסטוקיט מוצרים בחדרים נקיים.

"בשנתיים האחרונות עברנו שינוי דרמטי עם סודהסטרים", מספר עומר. "התחלנו ב-2019 עם תבנית אחת וכיום מיוצרים אצלנו למעלה מ-50 מק"טים שונים עבור החברה. הצמיחה הגדולה הביאה גם להצטיידות במכונות הזרקה חדשות ועלינו מ-34 מכונות ל-49. היד עוד נטויה ואנחנו ערוכים להמשך התפתחות וקליטת מכונות באולמות הייצור שלנו".

המכונות הרבות מאכלסות שלושה אולמות ייצור. שניים מהם נמצאים בתפוסה מלאה והשלישי חלקית. אולם זה איכלס עד לא מזמן מכונות הזרקה ענקיות בכוח נעילה של 2200 טון. מכונות אלו יצאו מהייצור ופינו מקום למכונות קטנות וחדשות בהרבה וכן לשדרוג משמעותי של מחלקת ההרכבות שהכפילה את גודלה.

מעבר לתרבות ניהול חדשה

אחד הדברים המשמעותיים ביותר שעליו ניתן להצביע מאז הרכישה על ידי ריאון הוא שינוי התרבות הארגונית בפלסטוקיט. ריאון היא חברה קיבוצית וותיקה השייכת חלקית גם לפלסאון. התנהלות של קבוצה שכזאת שונה משמעותית מהתנהלות של חברה בבעלות פרטית. ראשית רווחת העובד ושיפור סביבת העבודה קיבלו משנה חשיבות והושקעו משאבים רבים בפיתוחם. בנוסף, למרות שפלסטוקיט שימרה את שמה בתעשייה, האיחוד עם ריאון כחברה אחת היה מלא. מחלקות ריאון המיומנות הכוללות את רווה תבניות, מחלקת האחזקה האוטומציה, הרכש והתשתיות נכנסו לפעולה והביאו לשיפורים רבים בחברה.

משדרגים את סביבת הייצור

"רוב תהליכי השיפור והשדרוג של המערכות התומכות שהתרחשו בפלסטוקיט בשנה האחרונה התחילו בחברת האם שלנו ריאון", מעיד עומר. "הצוות המקצועי למד את החומר, תכנן מערכות חדשות ויישם אותם. אחרי ההצלחה שוכפלו השיפורים ובוצעו גם אצלנו בחברת הבת הדרומית". בין השיפורים ניתן למנות שדרוג מערכת סינון וקירור המים המפעלית, שיפור במערכת האוויר הדחוס והוואקום, התייעלות אנרגטית בצריכת החשמל, טיפולי אחזקה מונעת לציוד, תחזוקת תבניות מהשורה הראשונה ע"י רווה תבניות, הכנסת מערכת ERP והכשרות מקצועיות רבות ותיכנון עתידי למיזוג מלא של אולמות הייצור.

Photo 1: Production hall at Plastokit

יותר טוב בשניים – התועלת בריבוי אתרי ייצור

שני אתרי הייצור של ריאון, בכברי שבצפון ובפלסטוקיט שבבאר טוביה, מהווים גיבוי אחד לשני ומאפשרים לווסת עומסי ייצור לפי הצורך על מנת לספק מענה מהיר ללקוחות. "לא אחת אנחנו משנעים תבניות ואף מכונות שלמות בין המפעלים", אומר עומר. "זה יתרון של הקבוצה. שינויים שכאלו באים לידי ביטוי גם בזמנים של רגישות ביטחונית שמשפיעה על הייצור. כל הצוותים במפעל מיומנים בהעברות אלו והן נעשות ביעילות ומהירות".

איכות מעל לכל – בקרת מידות הדוקה

העברת הידע אינה רק חד כיוונית וגם לפלסטוקיט יש מה לתרום וללמד את חברת האם. במחלקת בקרת האיכות של החברה קיימת התמחות במדידות עם מכשירי XYZ ו-CMM חדשים וצוות הנדסי התומך בהם. אלו מאפשרים מקפצה באיכות המוצרים ודיוקם אל מול הלקוחות וכן מקנים לעובדים כלים לייעול הייצור ולעבודה בתנאים אופטימליים.

ומה בעתיד?

תוכנית רכש מכונות נוספות כבר נמצאת בקנה. גם הקטנת התלות בכוח אדם ומעבר לתאי ייצור אוטומטיים מתבצעת הן בריאון והן בפלסטוקיט במקביל. אלו יאפשרו לנתב את כוח האדם לעבודות אחרות מתוחכמות יותר. "אנחנו מקבלים תמיכה והשותפות עם ריאון מצויינת", מסכם עומר. "היחסים האלו, גם האישיים וגם המקצועיים, מקדמים את החברות קדימה. יש עוד הרבה מה לפתח ואנחנו נצמח לשם יחד בעבודה משותפת".

Photo 2: Upgraded systems at Plastokit