רכישת רווה תבניות הייתה ההחלטה הטובה ביותר שעשיתי בעשר השנים האחרונות

לא כל מפעל הזרקה יכול להתהדר במחלקת בניית תבניות מפוארת. בריאון התקבלה החלטה אסטרטגית לחבור לחברת תכנון וייצור תבניות מתוך הבנה כי שילוב שכזה ישפר משמעותית את היכולות הטכנולוגיות של החברה
ספטמבר 29, 2021

דודו לייב, מנכ"ל ריאון ב-10 השנים האחרונות קיבל החלטות רבות במהלך תפקידו. החל מקטנות וכלה בגדולות ששינו את פני החברה. בניהן ניתן למנות התרחבות לתחומים חדשים, שותפים אסטרטגיים, קניית חברות בנות וגידול משמעותי בשטח וביכולות הייצור. אולם, אם תשאלו אותו מה ההחלטה המשמעותית ביותר שקיבל, הוא יענה ללא היסוס שהייתה זו ההחלטה לרכוש את חברת רווה תבניות.

"אני לא יכול לתאר את ריאון כיום בלי היכולות שהקנה לנו שיתוף הפעולה הזה", אומר דודו. "כל צורת החשיבה שלנו בבניית תבניות חדשות ובתחזוק תבניות קיימות עברה שינוי. אנחנו עובדים ברמה הגבוהה ביותר שיש. מתוך ראיה אסטרטגית אנחנו מגדילים את המחלקה הזו ככול האפשר. מי שלא יוכל לתת מענה שכזה לתבניות לא יהיה קיים בעתיד וזה מה שנותן לנו יתרון משמעותי על פני המתחרים בתעשייה", הוא מסכם.

זו הייתה אהבה ממבט ראשון

ואכן, נראה שהרומן הזה היה ממש אהבה ממבט ראשון. רונן רווה, שאביו צבי הקים את חברת התבניות במו ידיו, היה אמון על המיזוג ומשמש עד היום כלב הפועם של מחלקת התבניות בחברה. "אין זה סוד שתעשיית התבניות עברה מהפכה בשני העשורים האחרונים", אומר רונן. "מאז תחילת המילניום ענף התבניות סבל מהשוק הסיני. בהתחלה עוד ניסינו להתמודד, לייצר יעיל, לבנות תבניות מעולות ולגשר על הפער. לאט לאט הבנו שאנחנו מפסידים. רק לקוחות מעטים העריכו את האיכות שאנחנו יכולים לספק".

כמו בכל משבר יש צורך לבצע אבולוציה או להיכחד, וברווה תבניות הבינו שהצעד שיגרום לשינוי המשוואה הוא שילוב של ייצור תבניות עם יכולות הזרקה. "בנקודת הזמן הזו החלטנו שחייבים להשתלב עם עולם ההזרקה. אני לא מכוון להזרקה פשוטה של חלקים אלא הזרקה טכנית, מורכבת שתביא לידי ביטוי את היכולות הייחודיות שלנו בייצור תבניות".

רונן מלווה ייצור תבנית במפעל בחו"ל

מכירת רווה תבניות לריאון

"כשחיפשנו שותף בתחום ההזרקה היינו כלה מאוד מבוקשת, עם מספר מחזרים", מספר רונן, "היה לנו חשוב למצוא חברה שתשכיל לשמר את האוטונומיה המקצועית שלנו. שלא תעבוד רק משיקולי מחיר אלא בראש ובראשונה משיקולים מקצועיים. חברה שלא תהפוך אותנו לעוד מחלקה  בתוכה, אלא תבין את הערך הגבוה ששילוב שכזה יכול להביא לה. פגשנו את ריאון ודודו המנכ"ל והכימיה האישית הייתה מצויינת. ניכר שאנחנו רואים את הדברים באותה הצורה. לזכותו ולזכות ריאון ייאמר שמאז האיחוד הם עמדו במילתם. בכל המקומות בהם התעוררה דילמה היה ברור שבוחרים את הפתרון הכי טוב ולא את הפתרון הכי זול".

מה שמגלים אחרי החתונה…

הזיווג יצא לפועל במהירות שיא וביולי 2012 התאחדה רווה תבניות עם ריאון. אחרי החתונה והמגורים המשותפים תמיד מתגלות תכונות שלא עלו על פני השטח בתקופת החיזור. לשאלה מה תרם השינוי הזה לתפיסת התבניות של רווה משיב רונן: "יצרן תבניות בודד לא נחשף לתובנות של ההזרקה ולא עושה אינטגרציה של כל התהליך. מאז המיזוג התחלנו להתעסק לא רק בעיבוד הפלדה ובמכירת תבניות אלא בליווי התבנית לאורך כל חייה: החל משילוב צרכי ההזרקה כבר בשלב התכנון, דרך בניית תבנית עם יכולת תחזוקה יעילה יותר וכלה בעזרה בפתרון בעיות במהלך העבודה של התבנית. כל אלו גרמו לנו לתפיסה נכונה יותר של מבנה תבניות. השתפרנו בזכות זאת ואנחנו מייצרים תבניות איכותיות יותר שתורמות לחיסכון בתהליכי  העבודה בייצור. אנחנו נלחמים על זמני מחזור יעילים ע"י קירור אופטימלי וחליצה נכונה. כיום אנחנו מתכננים ובעלי מקצוע טובים יותר".

ריאון בקפיצת דרך מקצועית

אם נפנה שאלה דומה לדודו, מנכ"ל ריאון, נגלה שגם מהצד השני יש יתרונות ברורים שזיכו את ההחלטה לרכוש את רווה תבניות בתואר "ההחלטה הטובה ביותר שנלקחה בעשר השנים האחרונות". "הכנסת יכולות מתקדמות כאלו בתכנון, ייצור ותחזוקת התבניות לתוך ריאון נתנו לנו קפיצה מקצועית", אומר דודו. "זמני התגובה שלנו השתפרו משמעותית, גם לבקשות חדשות של הלקוחות וגם לטיפול שוטף בייצור. הצוות הטכני של התבניות מלווה את כל ההזרקות ברצפת הייצור. בעיות נפתרות לצד המכונה בדיון עם כל הצוות המקצועי. התועלות כאן מתרחבות גם למעגלים היקפיים. לדוגמה, כל תפיסת קירור התבנית השתנתה. הכנסנו פרמטרים מדידים לכל תהליך ושדרגנו גם את מערך מי הקירור המפעלי כך שיענה יותר טוב על צרכי הייצור. זה אפשר לנו להיכנס לתחומים חדשים ומאתגרים יותר כמו מוצרים דקי דופן והזרקות דו קומפוננטיות", הוא מסכם.

רונן רווה

איש מיוחד עם ידיים מיוחדות

על כל התהליך הזה יש להודות לצבי רווה שייסד את רווה תבניות וליווה אותה בכל תהליך המיזוג עם ריאון. צבי נולד בגרמניה עם קום המדינה ב-1948, למד לימודים טכניים והצטיין בעבודת ידיים. הוא הקים את רווה תבניות והיה ממובילי תעשיית התבניות בישראל. צבי הלך לעולמו רק לפני שנה והיה חלק מהמיזוג וההשתלבות עם ריאון. עד ימיו האחרונים הקפיד להגיע לסדנת התבניות בריאון, ללמד את הדור הצעיר ולחשוב על פתרונות יצירתיים.

"חלק מהרוח של אבא המלווה אותנו כל יום היא השאיפה התמידית להשתפר, ללמוד ולא לחשוש מאימוץ טכנולוגיות חדשות", מעיד רונן בנו. "לדוגמא, אם תיקחו את עולם קירור התבניות, אנחנו מהמובילים בישראל בשילוב תעלות קירור מודפסות בתבניות (Conformal cooling). היום טכנולוגיה זו הפכה לכלי עבודה בו אנו משתמשים בצורה שוטפת כאשר אנחנו נתקלים באתגר בקירור. זה מקצר זמני מחזור ומשפר משמעותית את איכות ואחידות המוצר".

נבחרת החלומות של מחלקת התבניות בריאון

בריאון מאיישים את מחלקת התבניות צוות של כ-15 בעלי מקצוע מתוכם שלושה מתכננים וכן טכנולוג הזרקה. כל תכנון התבניות עובר דרכם, עד לרמת הבורג. הייצור עצמו נעשה ברובו בסין, אבל גם בהודו ואירופה. הכל אצל ספקים קבועים ומאושרים שנהלי העבודה, תהליכי האיכות והייצור המקובלים בריאון הוטמעו אצלם. העבודה כולה מפוקחת על ידי איש חברה מקומי שנמצא בשטח ומלווה כל שלב בתהליך על מנת לאתר מוקדם תקלות החורגות מהתכנון.

"אנחנו משתמשים ביתרונות הייצור בחו"ל עם תכנון ופיקוח מהארץ. הסדנא בארץ משמשת בעיקר לתחזוקה וביצוע שינויים בתבניות או לייצור של תבניות מאוד דחופות. בסך הכל אנחנו מייצרים עשרות תבניות חדשות בשנה ותומכים בעבודה שוטפת של עוד כ-1000 תבניות קיימות בייצור", אומר רונן.

ולאן העתיד בתחום התבניות?

"אנחנו עוברים לתבניות מורכבות שחוסכות עבודת כוח אדם ומקדמות אוטומציה", אומר רונן. "יש אצלנו מוצר מורכב גאומטרית אשר חייב במשך שנים עובד צמוד להוצאת המוצר, מה שהביא לתהליך הזרקה לא יציב ולפסילות רבות. הפתרון נמצא בצורת תכנון ובניית תבנית חדשה עם מנגנון מיוחד שהקפיץ את המוצר החוצה בתנועה סיבובית לאחר החליצה. כמו כן, במסגרת פרוייקטים לשילוב אוטומציה, סיימנו פרוייקט עם מחלקת האוטומציה שכלל בניית תבנית דו תאית עם רובוט 6 צירים אשר מטעין אינסרטים לתבנית ופורק את המוצרים. בשנים האחרונות נכנסנו גם לתחום ההזרקות הדו-קומפננטיות, במקום Over molding על מנת לחסוך תהליכי המשך של הרכבה. אם יתנו לנו את הזמן לתכנן את התבנית האפקטיבית ביותר, הלקוח רק ירוויח בסוף", הוא מסכם.

צבי רווה ז"ל