שלוחת ריאון בסין – המודל שלנו לפעילות מול ספקי תבניות סינים

יתרונות הגלובליזציה מאפשרים לנו להנות משירותים בארצות מרוחקות. פעילותינו מול ספקי תבניות סינים נעשית במודל פעילות ייחודי עליו נרחיב בכתבה, המצליח להביא את היתרונות היחסיים של כל אחד מהצדדים
פברואר 2, 2023

לייצור תבניות בסין יתרונות רבים, בעיקר ביחס עלות-תועלת. הייצור מגלם בתוכו גם חסרונות בדמות עבודה ממרחק, חוסר יכולת לפיקוח הדוק, הבדלי תרבויות וגם מחסום השפה. אלו מביאים לעיתים לעבודה פחות מדויקת בה יש התפשרות על איכות התבנית, תחזוקת התבנית ואורך חייה.

כמו רבים מיצרני הפלסטיק, גם אנחנו בריאון עובדים עם ספקי תבניות בסין, אבל אנחנו עושים את זה קצת אחרת. התברכנו במחלקת תבניות מקצועית במיוחד, רווה תבניות. תחת ידיה עברו פרויקטים רבים ומורכבים. היא מאפשרת לנו להנות מהיתרונות שיש לייצור בסין להציע ומנטרלת את החסרונות. אז איך הכל התחיל?

תחילת העבודה בסין

העבודה מרחוק מול ספקים בסין התחילה כבר ב-2012, כאשר במשך שלוש השנים הראשונות בעיקר הפעלנו מרחוק את ספקי התבניות בשילוב ביקורים תקופתיים. במהלך תקופה זו התחדדה ההבנה שתבניות איכותיות אי אפשר לייצר בשלט רחוק. נדרשת מעורבות ישירה ועמוקה יותר בעבודת הספקים כמו גם צורך בנציג מקומי מטעמנו – נציג בעל ידע נרחב, מקצועי וטכני, שיכול לגשר על הפער התרבותי, ולייצג את הצורך שלנו מול הספקים בסין. אדם כזה יוכל לפקח על עבודה איכותית ולקבל החלטות בזמן אמת.

מודל פעילות חדש – עובדי חברה מקומיים של ריאון לניהול הספקים בסין

תובנה זו הביאה אותנו להחלטה להקים סניף של ריאון בסין, סניף שבו העובדים הינם עובדי ריאון לכל דבר ועניין. בשנת 2015 הוקמה השלוחה הסינית אותה מנהל עד היום James Zhang – המחזיק ניסיון רב שנים בתחום, כמבלטן וכמתכנן תבניות. רונן רווה, מנהל מחלקת התבניות בריאון האמון גם על השלוחה בסין, מספר: "ג'יימס, המנהל הטכני שלנו בסין, הצטרף אלינו  מההתחלה כעובד ריאון.   כניסתו של ג'יימס לתפקיד לוותה בתהליך הדרכה ארוך שכלל השתלמות על כל הסטנדרטים שלנו בריאון – החל מאופן החשיבה שלנו בתכנון, דרך נושאים כמו איכות הפלדות והאביזרים בהם אנחנו משתמשים וכלה בסוגים של חיבורי המים השונים בתבניות. כל אלו משפיעים על סטנדרט האיכות המצופה. חשוב להבין שנקודת המבט שלנו בריאון, כיצרן תבניות המייצר את מוצרי הפלסטיק בעצמו, שונה מזו של יצרן התבניות. תכנון נכון ומדויק של התבנית הכרחי. אנחנו מעדיפים להשקיע זמן נוסף בשלב התכנון כיוון שהוא יחסוך לנו אחר כך מאמצים בתחזוקת התבנית והתיקונים. איכות המוצר הנדרשת, יציבות התהליך וחלון הזרקה נוח לעבודה נלקחים בחשבון כבר בשלב התכנון. כל הדרישות האלו הועברו לג'יימס שידע לחפש ולמצוא לנו מספר ספקים מקומיים, שמתוכם בחרנו את אותם שני ספקים שעימם אנו עובדים כבר יותר מ-8 שנים. שיטת עבודה זו חסכה לנו זמן רב ומאמצים ואפשרה לנו לקבל תבניות באיכות הדומה לאיכות המתקבלת מייצור כאן אצלנו בישראל".

נהנים מהפירות בתקופת הקורונה

שיטת עבודה כזו איננה שגרתית. "המודל הייחודי הזה הצליח לנו. את התועלת הגדולה שבו ראינו עם פרוץ מגפת הקורונה בתחילת 2020", מספר רונן. "בתקופה זו כל מדינה הייתה לעצמה. לא היו נסיעות, טיסות וביקורים. לצד זאת, חלה קפיצה משמעותית בביקושים לסחורות. אלו פתחו אצלנו פרויקטים והזמנות למוצרים חדשים שכולם הצריכו תבניות. ג'יימס נתן תמיכה מלאה תוך ליווי שלנו מרחוק באמצעות שיחות ווידאו, אפשר לנו להמשיך לייצר תבניות, ואפילו להכניס לעבודה טכנולוגיות ייצור חדשות כמו הזרקה מולטי-קומפוננטית. טיסה לסין בעצמנו פשוט לא הייתה אפשרית. יצרנים רבים נפגעו מכך אבל אצלנו התשתית שבנינו לפני תמכה בעבודה כרגיל".

התרחבות הפעילות בסין

העבודה המוצלחת של שלוחת ריאון סין פתחה דלת להתרחבות הפעילות שם. "ברגע שהבנו שיש לנו על מי לסמוך בסין, התחלנו לנצל את הקשר למטרות נוספות. על מנת לספק מענה לצרכים נוספים של לקוחותינו התרחבנו גם לתחומים התומכים בטכנולוגיית ההזרקה שלנו: ציפויי חלקים, ייצור חלקים בעיבוד שבבי, רכש של אינסרטים לתבניות קיימות ועוד. נפח הפעילות גדל והוביל גם לצמיחה בכוח האדם", מפרט רונן. לשלוחה בסין הצטרפו Kevin Deng האחראי על הניהול הלוגיסטי המקומי, ו-Mingtong Lu, מתכנן תבניות מוכשר המקצר באופן משמעותי את זמני התכנון של תבניות על ידי שיפור התקשורת עם הספקים. "כל העבודות עוברות בדיקה ואישור סופי שלנו. כמובן שבפרויקטים היותר המורכבים כגון הזרקה מולטי קומפוננטית או תבניות בעלות conformal cooling ועוד, התכנון מבוצע בישראל, אך התמיכה שאנחנו מקבלים מהסניף בסין עוזרת לנו לוודא שהעבודה נעשית לפי התכנון המדויק", מבהיר רונן.

הצוות של ריאון סין מימין לשמאל: Mingtong Lu – מתכנן תבניות, James Zhang – מנהל טכני, Kevin Deng – מנהל לוגיסטיקה.

אחד הדברים שהיה ברור לנו מההתחלה הוא אופן ההתקשרות שרצינו מול הצוות בסין. לכן העובדים בשלוחת ריאון סין מועסקים באופן ישיר על ידי החברה. מדובר בחלק בלתי נפרד ממצבת כוח האדם שלנו. "לצערנו, בגלל המרחק הפיזי, העובדים בסין לא יכולים תמיד לקחת חלק בפעילויות גיבוש מפעליות", מספר רונן. "לשמחתי, דווקא בנופש המפעלי האחרון בים המלח, ג'יימס היה כאן אצלנו לטובת עבודה משותפת על אחד הפרויקטים. הוא הצטרף אלינו לנופש וזכינו גם להכרות יותר אישית לצד העבודה המקצועית מולו. ההחלטה האסטרטגית לפתוח את שלוחת ריאון בסין הייתה מוצלחת ומוכיחה את עצמה כבר עשור שנים", מסכם רונן.